Gynekomastie

Gynekomastie (zbytnělá prsní žláza u mužů) trápí četné procento mužů, ale téměř se o ní nemluví. Toto onemocnění je charakterizováno zvětšenými či nadměrně vyvinutými prsy a může se projevit prakticky v kterémkoli věku. Může být důsledkem hormonálních změn, dědičnosti, nadváhy či užíváním některých léků. Výrazně zvětšená oblast prsou u mužů může být velice nepříjemná a způsobovat nejen emoční nepohodlí a narušení sebedůvěry, ale také omezení některých fyzických aktivit či intimních vztahů. 

Operace gynekomastie provádíme na pobočkách: Praha 9

Objednejte se Koupit poukaz

Odstraňuje nadměrnou tkáň prsů u mužů

Výsledky operace jsou trvalé

Zvýšení sebevědomí a vnímání svého těla

Poměrně rychlá rekonvalescence 

O gynekomastii

Způsob zákroku se volí především podle stupně a příčiny vzniku gynekomastie. V případě, že je gynekomastie indikována, operační metodu volíme podle velikosti prsou – a to od čisté liposukce, odstranění prsní žlázy (mastektomie) nebo až po lifting kůže. V případě zvětšené prsní žlázy je nutné přistoupit k jejímu odstranění. To probíhá pomocí malého řezu vedeného pod prsním dvorcem nebo kolem jeho obvodu eventualně v oblasti pod prsy. Během  liposukce se drobnými řezy zavádí speciální kanyla, která naruší tukové buňky, a poté je trvale odsaje. Další možností je kombinace odstranění zbytnělé prsní žlázy, liposukce a také následně odstranění nadbytku kožní tkáně (mastopexie). 

Postup operace

Anestezie

Stejně tak jako u ostatních zákroků plastické chirurgie, prvním krokem operace je anestezie. Její konkrétní druh je vybrán po konzultaci anesteziologa a chirurga na základě předoperačního vyšetření a typu zákroku. U většiny z nich je klient v celkové narkóze.

Příprava

Samotné operaci předchází konzultace s plastickým chirurgem, který kompletní zdravotní stav s klientem prokonzultuje a zvolí nejvhodnější typ zákroku. Během schůzky také proběhne pohmatové vyšetření, které je nutné pro zjištění pevnosti a elasticity pokožky a také samotnou strukturu prsou. Pro umožnění podstoupení chirurgického zákroku je nutné několik odborných vyšetření, které potvrdí nebo naopak vyvrátí možné příčiny zvětšení prsou. Před samotným zákrokem je nutné, stejně jako u všech operací v anestezii, podstoupit také předoperační vyšetření, které se skládá především z rozboru krve a moči a vyšetření EKG. Po anestezii je místo zákroku vyznačeno a po přikrytí sterilním zakrytí operačního pole a jeho desinfekci se přistupuje k samotnému zákroku.

Zákrok

V případě nadměrného hromadění tukových zásob v oblasti prsou je vhodným zákrokem liposukce. V jejím případě se provede větší množství drobných, několik milimetrů dlouhých, řezů v méně viditelných oblastech prsou a pomocí nich se zavede kanyla k odsátí tukových buněk. Vhodným typem liposukce je tumescentní (TLA), kdy se tkáň napustí speciálním roztokem, který naruší celistvost tukových buněk a zmírní riziko krvácení. Následně se roztok spolu s tukem odsaje. 

Gynekomastie tedy odstranění zbytnělé prsní žlázy se provádí nejčastěji řezem vedeným kolem prsního dvorce a nebo v oblasti pod prsy (inframamární oblast). Tímto přístupem je možné odstranit prsní žlázu a výsledná jizva je poměrně diskrétní. Prsní dvorec je pak upraven do vhodné velikosti, pokud došlo k jeho zvětšení. Následně je zaveden drén a uzavřena rána, nejčastěji vstřebatelnými stehy.

Při velmi výrazných nadbytcích kůže, ukládání tuku a zbytnění prsní žlázy se kombinuje liposukce s mastektomií.

Dlouhodobá péče

Po chirurgickém zákroku řešící gynekomastii je běžná jednodenní hospitalizace. Po probuzení se klient může cítit unavený či malátný a je nutný naprostý klidový režim. Po propuštění do domácího léčení je nutné dodržovat alespoň týden až 10 dnů dostatečný klidový režim a vyhnout se všem činnostem zatěžujícím operovanou oblast, především zvedání těžkých břemen. Během příštích 6 týdnů je nutné nosit hrudní elastický pás, který eliminuje otoky a hematomy, podporuje regeneraci a hojení tkání. Tuto bandáž je možné sundávat pouze na dobu nezbytně nutnou, například na hygienu.

Po týdnu je možné se vrátit do práce v případě jednoduché, nenáročné činnosti. Fyzicky náročnější aktivity je možné opět provádět po měsíci od proběhlého zákroku. Stejně tak je možné začít se sportováním v rozumné míře.

Ceník 

Konzultujeme na všech pobočkách | Zákroky v celkové anestezii operujeme na pobočce Praha 9 – Vysočany

Akce
Cena

Konzultace jedné plastické operace v délce 30 min vč. online varianty

590 Kč odečíta se z ceny provedeného zákroku 25 €

Gynekomastie

39.900 Kč 1.659 EUR

Gynekomastie + liposukce

49.740 Kč 2.079 EUR

Příplatek u operací v celkové anestezii (1 noc, strava, medikace, punčochy)

9.900 Kč 409 EUR

ZÁLOHA NA TERMÍN OPERACE (odečítá se z ceny zákroku)

10.000 Kč 409 EUR

V případě operace vyžadující anestezii delší než 180 min. připočítáme poplatek navíc

Termín zákroku je závazný a jeho zrušení je možné pouze ze závažných rodinných nebo zdravotních důvodů (vyžadujeme lékařské potvrzení)

Lékaři

MUDr. Barbora Adamová
zobrazit detail

MUDr. Barbora Adamová

Dr. Fabian Blaschke
zobrazit detail

Dr. Fabian Blaschke

Časté dotazy

Hradí chirurgické odstranění gynekomastie zdravotní pojišťovna?

Jsou různé důvody proč klienti podstupují tento druh zákroku. Operaci může indikovat praktický lékař, vždy ale bude schvalována revizním lékařem pojišťovny. Zákrok na pojišťovnu je po schválení možný pouze ve velkých, fakultních nemocnicích.

Je možné, že se gynekomastie po zákroku vrátí?

V případě odstranění zbytnělé prsní žlázy je možné, že při navýšení hmotnosti dojde k ukládání tukových polštářů do oblasti prsou. V tomto případě je pak možností opětovná stabilizace vhodné hmotnosti nebo podstoupení liposukce.

Využijte možnost nezávazného dotazu či objednávky

  Objednat se na zákrok nebo konzultaci


  zprac. os. údajů.

  Nebo

   Chcete se na cokoli zeptat?


   Nemusíte se bát, telefon ani email nepoužijeme k jiným účelům, než ke kontaktu.

   SOCIÁLNÍ SÍTĚ

   Sdílíme na instagramu