+    Má dlouhodobý efekt

+    Efektivně odstraňuje či dočasně snižuje viditelnost vrásek

+    Pomáhá předcházet vzniku nových vrásek

+    Ošetření trvá jen pár minut

+    Po aplikaci není nutná rekonvalescence

+    Opakovaná aplikace přináší prodloužení účinku

+    Aplikace provedené našimi profesionály jsou naprosto bezpečné

Botox, čili botulotoxin je látka, která se v medicíně používá jako léčebný prostředek zejména v estetické dermatologii. Pro kosmetické účely bylo použití schváleno v roce 2002. Jeho účinku se s úspěchem využívá mj. při léčbě onemocnění s projevy velmi vysokého svalového tonusu a také při tzv. blefarospazmu (nedobrovolné prudké stahy svalstva kolem očí – tiky). Kromě vrásek pak botulotoxin pomáhá řešit i např. problém nadměrného pocení. Nejčastěji se touto látkou ošetřuje oblast mezi obočím u kořene nosu, v okolí očí, zejména u vnějších očních koutků a na čele.

Ošetření hlubších vrásek botulotoxinem se často kombinuje s vyplněním vrásek kyselinou hyaluronovou, což účinek obou látek znásobí a výrazně prodlouží.

princip působení botulotoxinu

Pro aplikaci se používá roztok čištěného Botulotoxinu typu A, navíc ve velkém (až 1000 násobném) ředění, což znamená, že výsledná látka je zcela bezpečná a prakticky není toxická. Účinek spočívá v tom, že po injekční aplikaci přímo do vrásky se dočasně přeruší nervosvalový přenos vzruchu. Tím dojde v mimických svalech k požadovanému uvolnění a vyhlazení již vzniklé vrásky. Sval, který nedostane signál ke stažení, pak relaxuje, takže se případná nová vráska nemůže vytvořit. Látka je do pleti aplikována v nepatrném množství pomocí velmi tenké jehly. Plný účinek přichází postupně v průběhu dalších 3-7 dnů. Účinek Botulotoxinu není trvalý, nervosvalové spojení se postupně obnoví.

průběh aplikace

PŘÍPRAVA

Před aplikací botoxu není třeba žádné speciální přípravy. Před injekční aplikací je dobré kůži jemně zchladit nebo v případě zájmu pacienta ošetřit krémem s anestetickými účinky.

APLIKACE

Pomocí velmi tenké jehly lékař postupně aplikuje botulotoxin do pokožky cíleně přímo do mimického svalu, který svými kontrakcemi vrásku způsobuje. Samotný zákrok trvá 5 – 20 minut v závislosti na rozsahu a typu ošetřené oblasti. Ošetřují se nejčastěji oblasti kolem očí, zejména jemné vrásky kolem vnějších koutků oka, vráska mezi obočím (často zdvojená) a pak hlubší delší vrásky v oblasti celého čela. Velmi efektivní je také ošetření pokleslých ústních koutků a vrásek vzniklých v okolí úst. Při aplikaci cítí klient pouze jemné štípnutí, jehla je velice krátká a tenká (tzv. inzulinová jehla).

POZÁKROKOVÁ PÉČE

Ihned po aplikaci se ošetřené místo zchladí, abychom zabránili případnému vzniku otoků a drobných modřinek. Bezprostředně po aplikaci botoxu a po dobu nejbližších cca 4 hodin není vhodné se předklánět, nebo si lehat do vodorovné polohy. Ve spánku doporučujeme alespoň první noc setrvávat spíše v polosedě.  Ošetřená místa by se také neměla minimálně dva dny stlačovat či masírovat. Je to z toho důvodu, že by se aplikovaná látka mohla přemístit a působit v jiné, než původní cílové oblasti. Zákrok je výhradně ambulantní a v žádných dalších běžných činnostech klienta neomezí.

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Ideální věk pro aplikaci botulotoxinu je 18 – 65 let. Aplikovat jej lze osobám, které nejsou alergické na žádné ze složek přípravku a rovněž netrpí žádným zánětlivým onemocněním pokožky, zejména v oblasti, která má být ošetřována.

Přestože nebylo odbornými studiemi prokázáno, že má látka škodlivý vliv na plod, neprovádí se u těhotných ani kojících žen. Rovněž osoby trpící neurologickým onemocněním by se měly aplikaci botulotoxinu vyvarovat. Při infekčním onemocnění organizmu se aplikace rovněž nedoporučuje.

Účinek aplikované látky nastoupí po cca 3-7 dnech po ošetření. Efekt pak přetrvává zejména v závislosti na tom, jakou má tělo schopnost odbourávat účinky botulotoxinu. Vliv má na to například i to, zda je klient kuřák, konzumuje (ve zvýšené míře) alkohol, jak často a na jaké úrovni sportuje a vůbec jak náročný je jeho životní styl. Pokud je botulotoxin aplikován příliš často, nebo ve vyšších dávkách, může tělo samo začít produkovat protilátky, které mohou účinnost botulotoxinu zkrátit nebo snížit.

Kromě opatření uvedených v sekci Pozákroková péče je třeba brát v úvahu i další doporučení. Ihned po aplikaci by měl být ošetřený mimický sval aktivně používán, aby se do něj účinná látka co nejrychleji dostala a mohla začít působit. Dva dny po ošetření botoxem je vhodné vynechat náročnější cvičení, saunu a solárium. Zhruba o týden je vhodné odložit případnou návštěvu kosmetičky, aby se pleť zbytečně nenamáhala a nevznikly nežádoucí modřinky. 

Přestože je použitá látka skutečně bezpečná a její koncentrace je velmi nízká, mohou se velice vzácně vyskytnout i nežádoucí účinky. Frekvence jejich výskytu rozhodně nepřevyšuje účinky vyskytující se u jiných kosmetických metod a procedur. Všechny tyto účinky jsou dočasné a v průběhu několika dní zpravidla odeznívají. I při profesionálně provedené aplikaci může dojít např. k mírnému poklesu očního víčka, dále ke vzniku tzv. syndromu suchého oka, popřípadě ke zvýšené tvorbě slz. Citlivý pacient může v okolí vpichu dočasně pozorovat červené zbarvení kůže.

Ceník